League
4A
Post Season Search Login | Register | Contacts
Boys Cross Country
Big 9 -
   Conf.  Overall
 WLWL
W Valley (Yak)4141
Eisenhower2020
Eastmont1010
Sunnyside1111
Moses Lake1111
Wenatchee1111
Davis0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Thursday, Sep 21
** RESCHEDULED / **
Scored By: Jeff.Jamieson3
15Moses Lake
15W Valley (Yak) *


Final
Scored By: Jeff.Jamieson3
48Davis
15W Valley (Yak) *


** POSTPONED **
Scored By: Jeff.Jamieson3
24Eastmont
31W Valley (Yak) *


Final
Scored By: Jeff.Jamieson3
18Eisenhower
40W Valley (Yak) *


Final
Scored By: Jeff.Jamieson3
44Sunnyside
19W Valley (Yak) *


Final
Scored By: Jeff.Jamieson3
38Wenatchee
21W Valley (Yak) *


Final
Scored By: Jose.Garcia
21Moses Lake
36Davis *


Awaiting Score
Moses Lake
Eastmont *


WVJHS
Final   *UNOFFICIAL*
Scored By: Ivan.Alfaro
42Moses Lake
19Eisenhower *


WVJHS
Final
Scored By: Jeff.Jamieson3
36Moses Lake
23W Valley (Yak) *


Awaiting Score
Wenatchee
Moses Lake *


WVJHS
Awaiting Score
Moses Lake
Sunnyside *


WVJHS
Final
Scored By: Jose.Garcia
15Eastmont
48Davis *


Final
Scored By: Ivan.Alfaro, Jose.Garcia
15Eisenhower
50Davis *


Final
Scored By: Jose.Garcia
26Sunnyside
31Davis *


Final
Scored By: Jose.Garcia
20Wenatchee
38Davis *


Final   *UNOFFICIAL*
Scored By: Ivan.Alfaro
18Eisenhower
38Eastmont *


WVJHS
Awaiting Score
Sunnyside
Eastmont *


WVJHS
Awaiting Score
Wenatchee
Eastmont *


WVJHS
Awaiting Score
Wenatchee
Sunnyside *


WVJHS
Saturday, Sep 23
 
West Seattle
Vashon Island
Tahoma
Sunnyside
South Kitsap
Shelton
Sammamish
Port Angeles
Monroe
Lynnwood
Lakeside
Kingston
Kent Meridian
Kamiakin
Hazen
Glacier Peak
Everett
Cedarcrest
Cedar Pk Chr Bo
Cascade
Bishop Blanchet
Ballard
Bainbridge
Bellevue *


SammStPk
 
Bellevue Invite
W Valley (Yak)


SammStPk
 
Bellevue Invite
Eisenhower
Davis


SammStPk
 
Prosser
Pasco
Okanogan
North Central
Mt. Spokane
Moses Lake
Marysville-Get
Lake Roosevelt
Hanford
Eastmont
Cedarcrest
Cashmere
Cascade
Wenatchee *


WWPP
 
Connell Invite
Sunnyside
Quincy
Pullman
Othello
Kennewick
Grandview
Ephrata
Chiawana
Connell *


ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Boys Cross Country Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Wenatchee Opponent  
Sat, Sep 2 2-Mile TIme Trial
* Thu, Sep 14 Wenatchee Eisenhower
Sat, Sep 16 Fort Steilacoom Invite
Wenatchee Steilacoom (Host)
Clover Park
Eisenhower
Federal Way
Highline
Kentridge
River Ridge
Tenino
Tyee
Tahoma
W F West
* Thu, Sep 21 Wenatchee 38 West Valley (Yakima) 21
* Thu, Sep 21 Wenatchee Moses Lake
* Thu, Sep 21 Wenatchee 20 Davis 38
* Thu, Sep 21 Wenatchee Eastmont
* Thu, Sep 21 Wenatchee Sunnyside
Sat, Sep 23 Wenatchee Invitational
Wenatchee Cedarcrest
Cashmere
Cascade
Eastmont
Hanford
Lake Roosevelt
Marysville-Getchell
Moses Lake
Mt. Spokane
North Central
Okanogan
Pasco
Prosser
        More Info

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Sep 30 Sunfair Invite
Eisenhower (Host)
TBD Away FrnkPk
Sat, Oct 7 Max Jensen Richland Invitational
Richland (Host)
Bellarmine
Chiawana
Gig Harbor
Gonzaga Preparatory School
Hanford
Kamiak
Kamiakin
Lakes
Lakeside (9 Mile)
Mt. Spokane
Othello
Pasco
Pullman
Riverside
Sunnyside
Snohomish
Wenatchee
West Valley (Spokane)
Away RHS
        More Info
* Tue, Oct 17 Eastmont
3:30 PM Away WWPP
* Tue, Oct 17 Davis
3:30 PM Away WWPP
        Big 9 League Meet #2
* Tue, Oct 17 Eisenhower
3:30 PM Away WWPP
* Tue, Oct 17 Moses Lake
3:30 PM Away WWPP
* Tue, Oct 17 Sunnyside
3:30 PM Home WWPP
* Tue, Oct 17 West Valley (Yakima)
3:30 PM Home Hydro Park

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 26, 3:30 PMDistrict 6 Championships at Franklin Park
 Nov 4, 12:00 AMWIAA State Championships at Sun Willows Golf Course
 

Copyright 2007-2016 big9athletics.org
Advertising Privacy Policy