THE OFFICIAL SITE OF
Big Nine Conference Athletics

OUR  WIAA STATE CHAMPIONS



KARA MICKELSON - EISENHOWER
2022 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
_____________________________________________________________



MICAH DAWE - EASTMONT
2022 STATE TRACK CHAMPION - POLE VAULT
_____________________________________________________________



MASON MOORE - WENATCHEE
2022 STATE TRACK CHAMPION - DISCUS
_____________________________________________________________



NICK BURTON - EISENHOWER
2022 STATE TRACK CHAMPION -
AMBULAROTY - 100 M, 200M & 400M
_____________________________________________________________

MOSES LAKE CHEER
2022 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
ASHLEY NARANJO - MOSES LAKE
BIANCA JOHNSON - MOSES LAKE
2022 STATE WRESTLING CHAMPIONS
_____________________________________________________________

E.J. VILLANUEVA - SUNNYSIDE
2022 STATE WRESTLING CHAMPION
2019 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________


ALEJANDRO FERNANDEZ - SUNNYSIDE
2022 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________

DAVIS - BOYS SWIM
2022 STATE ACADEMICS CHAMPIONS
_____________________________________________________________
WENATCHEE SWIM
2020 STATE SWIM CHAMPION - 200 MEDLEY RELAY
CONNOR ELWYN, CHRISTIAN CUTTER
ANDREAS BROXSON, IAN WALSH
_____________________________________________________________

CONNOR ELWYN - WENATCHEE
2020 STATE SWIM CHAMPION - 100 BACK
2019 STATE SWIM CHAMPION - 100 BACK / 100 FREE
_____________________________________________________________

JONATHAN TANGUMA - MOSES LAKE
2020 STATE WRESTLING CHAMPION
____________________________________________________________

ELIJAH BARAJAS - SUNNYSIDE
2020 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________

MOSES LAKE CHEER
2019 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________

MOSES LAKE BASEBALL
2019 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________

EASTMONT BOWLING
2019 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2019 STATE CHAMPIONS
MILITARY
_____________________________________________________________

CAMERON GUERIN - DAVIS
2015, 2016, 2017, 2018
STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
HUNTER CRUZ - MOSES LAKE
2017, 2018
STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________

EASTMONT BOWLING
2018 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE CHEER
2018 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________

WEST VALLEY VOLLEYBALL
2018 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________

EMILY DUFOUR - EASTMONT
2018 STATE TRACK CHAMPION - HIGH JUMP
____________________________________________________________

JOHN SOWERS - DAVIS
2018 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________

CASSIE KIM - DAVIS
2017 STATE GOLF CHAMPION
_____________________________________________________________

EASTMONT BOWLING
2017 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE SWIM
2017 STATE 200 FREE RELAY CHAMPIONS
BRETT JORGENSEN, NOAH HEAPS
DYLAN BOND, ZACH WASHBURN
_____________________________________________________________
JOSIAH RODRIGUEZ - SUNNYSIDE
2017 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MOSES LAKE CHEER
2017 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2017 STATE CHAMPIONS
MILITARY / KICK / POM
_____________________________________________________________
ELLY JOHNSON - MOSES LAKE
2017 STATE TRACK CHAMPION – DISCUS
_____________________________________________________________

CHASE STOWELL - EASTMONT
2017 STATE TRACK CHAMPION - AMBULATORY JAVELIN
_____________________________________________________________


JAKE ULRICH - EASTMONT
2016, 2017
STATE TRACK CHAMPION - 400 M
_____________________________________________________________
SPENCER KIMBRO - MOSES LAKE
STATE TRACK CHAMPION
2017 WHEELCHAIR - 100 M, 400 M, 800 M, 1600 M
2016 WHEELCHAIR - 400 M, 800 M
2015 WHEELCHAIR - 100 M, 200 M, 400 M, 800 M
_____________________________________________________________
CODY ALLEN - WEST VALLEY
2017 STATE TRACK CHAMPION – LONG JUMP
_____________________________________________________________
ABRAHAM MASSALAY - MOSES LAKE
STATE TRACK CHAMPION
2016 WHEELCHAIR - 100 M, 1600 M
_____________________________________________________________
 
WENATCHEE SOCCER
2016 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________

JESSICA WIERZBICKI - WENATCHEE
2014, 2015, 2016
STATE SWIM CHAMPION - 100 BUTTERFLY
_____________________________________________________________

WENATCHEE BOWLING
2016 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
CHEYENNE GREENING - EASTMONT
2016 STATE BOWLING CHAMPION
_____________________________________________________________
NICK ELLIS - EASTMONT
2016 STATE GOLF CHAMPION
_____________________________________________________________
JACOB MENDOZA - SUNNYSIDE
2016 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
DYLAN MORRIS - MOSES LAKE
2016 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2016 STATE CHAMPIONS
DRILL / KICK
_____________________________________________________________

MOSES LAKE WRESTLING
2015 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
DIEGO CASTANEDA - SUNNYSIDE
2015 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
HUDSON MAUSETH - MOSES LAKE
2015 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
PHILLIP MOORE - EASTMONT
2015 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
2015 STATE TRACK CHAMPION - 200 M
_____________________________________________________________
MOSES LAKE CHEER
2015 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2015 STATE CHAMPIONS
DRILL / POM
_____________________________________________________________

EASTMONT TRACK AND FIELD
2015 STATE 4 X 400 RELAY CHAMPIONS
ERIC BALLARD, PHILLIP MOORE
JAKE ULRICH, NICK MCGILL
_____________________________________________________________
MADISON MOLITOR - MOSES LAKE
2015 STATE SWIM CHAMPION - 50 FREE
___________________________________________________________
COLE CHRISTMAN – WENATCHEE
2015 STATE TRACK CHAMPION – 800M
_____________________________________________________________
TREY LONG - MOSES LAKE
2014, 2015
STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________

ISAIAH BRANDT-SIMS - WENATCHEE
2011, 2012, 2013, 2014
STATE TRACK CHAMPION - 100 M / 200 M
____________________________________________________________
JESSE BARAJAS - SUNNYSIDE
2013, 2014
STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________

DREW SCHREIBER - EISENHOWER
2014 STATE TRACK CHAMPION - 800 M / 1600 M
_____________________________________________________________

MOSES LAKE DRILL
2014 STATE CHAMPOINS
KICK / MILITARY / POM
_____________________________________________________________

EASTMONT TRACK AND FIELD
2014 STATE 4 X 400 RELAY CHAMPIONS
NICK MCGILL, PHILLIP MOORE
JEREMY VANASSCHE, BRIAN BURT
___________________________________________________________
BRIAN BURT - EASTMONT
2014 STATE TRACK CHAMPION - LONG JUMP
______________________________________________________
EVAN BRITT - WENATCHEE
2013 STATE TRACK CHAMPION – POLE VAULT
____________________________________________________________
CODY O’CONNELL - WENATCHEE
2013 STATE TRACK CHAMPION – SHOT PUT
____________________________________________________________
HOMER ROMERO - SUNNYSIDE
2013 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2013 STATE CHAMPIONS
KICK / MILITARY / POM
_____________________________________________________________
TRENTON OSBORNE - EASTMONT
2013 STATE TRACK CHAMPION - LONG JUMP
____________________________________________________________
JAMES SWANSON - WEST VALLEY
2013 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
_____________________________________________________________
SADIE NIELSON - MOSES LAKE
2013 STATE TRACK CHAMPION – DISCUS
_____________________________________________________________

DAVIS BASKETBALL
2012 STATE BASKETBALL CHAMPIONS
____________________________________________________________
BERLIE WALKER - EASTMONT
2012 STATE TRACK CHAMPION - POLE VAULT
_____________________________________________________________
WEST VALLEY VOLLEYBALL
2012 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
HANNA BRUGGMAN - WENATCHEE
2012 STATE SWIM CHAMPION - 100 FREE
_________________________________________________________

MOSES LAKE - DRILL
2012 STATE CHAMPIONS
MILITARY / KICK
_____________________________________________________________
NICK BOERSMA – WENATCHEE
2012 STATE TRACK CHAMPION – 800M
___________________________________________________________
NICO MORENO - MOSES LAKE
2012 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
WEST VALLEY VOLLEYBALL
2011 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
JACOB SMITH - WENATCHEE
2011 STATE CROSS COUNTRY CHAMPION
_________________________________________________________
CHANTEL JAEGER - WEST VALLEY
2011 STATE TRACK CHAMPION – 100 M
2011 STATE TRACK CHAMPION - 200 M
_____________________________________________________________
CHANTEL JAEGER - EASTMONT
2011 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
_____________________________________________________________
ALYSSA CALHOON - MOSES LAKE
2011 STATE WRESTLING CHAMPION
2010 STATE WRESTLING CHAMPION
2009 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
ERIC GRAVBROT - WEST VALLEY
2011 STATE GOLF CHAMPION
_____________________________________________________________
BRIAN CHAMBERLAIN - MOSES LAKE
2010, 2011
STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
KABE FUAITT - MOSES LAKE
2010, 2011
STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
WENATCHEE BOYS TENNIS
2010 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
 
JESSICA BUSH - EISENHOWER
2010 STATE TRACK CHAMPION – DISCUS
__________________________________________________________
 
EISENHOWER CROSS COUNTRY
2010 STATE BOYS & GIRLS CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2010 STATE CHAMPIONS
DANCE / MILITARY / KICK
___________________________________________________________
IAN WHEELER - EISENHOWER
2010 STATE SWIM CHAMPION - 200 FREE
_____________________________________________________________
WENATCHEE TENNIS
2010 STATE DOUBLES CHAMPION
CLINT VIDANO & JACK RECHTIN
____________________________________________________________
AUDREY KETCHAM – WENATCHEE
2010, 2011, 2012
STATE TRACK CHAMPION – HIGH JUMP 
______________________________________________________________
JACOB SEALY - WENATCHEE
2009, 2010
STATE TRACK CHAMPION – 400 M
_____________________________________________________________
WENATCHEE TRACK AND FIELD
2009 STATE 1600M RELAY CHAMPIONS
COOPER HELM, CHAESE SEWELL
LUCAS SEALBY, JACOB SEALBY
_____________________________________________________________
BROOKE RANDALL - EASTMONT
2009 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
_____________________________________________________________
WENATCHEE TENNIS
2009 STATE DOUBLES CHAMPION
CLINT VIDANO & HUDSON BARNHART
_____________________________________________________________
MANDY CRAMER - WEST VALLEY
2009 STATE BOWLING CHAMPION
____________________________________________________________
CHRISTIAN REYES - SUNNYSIDE
2009 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
STEVE ROMERO - SUNNYSIDE
2009 STATE WRESTLING CHAMPION
2008 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
EASTMONT GIRLS TRACK
2008 STATE GIRLS CHAMPIONS
_____________________________________________________________
NICK GALE - EASTMONT
2008 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
ISAAC ROMERO - SUNNYSIDE
2008 STATE WRESTLING CHAMPION
________________________________________________________
MORGAN CLEM - EASTMONT
2007 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
2007 STATE TRACK CHAMPION - 300 M HURDLES
2008 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
2008 STATE TRACK CHAMPION - 300 M HURDLES
_____________________________________________________________
LISA OLANDER - WEST VALLEY
2008 STATE TRACK CHAMPION – 800 M
2007 STATE TRACK CHAMPION - 1600 M
2006 STATE TRACK CHAMPION - 1600 M
_____________________________________________________________
JOHN FACKRELL - MOSES LAKE
2007 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
ALEXIS FILLIOL - WEST VALLEY
2007 STATE TENNIS CHAMPION
_____________________________________________________________
WEST VALLEY BOYS TENNIS
2007 STATE CHAMPIONS
_________________________________________________________
BRETT FREDRICKSON - MOSES LAKE
2007 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________

MOSES LAKE DRILL
2007 STATE CHAMPIONS
DRILL / POM
_____________________________________________________________
KRISTEN BALLINGER - WENATCHEE
2007 STATE TRACK CHAMPION – 400M
___________________________________________________________
BILLY MATHEWS - MOSES LAKE
2007 STATE TRACK CHAMPION – DISCUS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2006 STATE CHAMPIONS
DRILL / HIP HOP
_____________________________________________________________
WENATCHEE TRACK AND FIELD
2006 STATE 1600M RELAY CHAMPIONS
HOLLY JOHNSON, STEPHANIE HILL
MORGAN DUNLEY, KRISTEN BALLINGER
__________________________________________________________
JAROM SMITH - WEST VALLEY
2006 STATE TRACK CHAMPION – 110 M HURDLES
_____________________________________________________________
EASTMONT GIRLS GOLF
2006 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
BRYAN HEPLER - EASTMONT
2006 STATE GOLF CHAMPION
_____________________________________________________________
AARON WAFER - MOSES LAKE
2006 STATE TRACK CHAMPION - 200 M
_____________________________________________________________
STEVE SANCHEZ - SUNNYSIDE
2006 STATE WRESTLING CHAMPION
2005 STATE WRESTLING CHAMPION
____________________________________________________________

LYNNEA BRAUN - WEST VALLEY
2005 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
_____________________________________________________________
WEST VALLEY GIRLS CROSS COUNTRY
2005 STATE CHAMPIONS
_________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2005 STATE CHAMPION - KICK
_____________________________________________________________
HEIDI DIMMITT – WENATCHEE
2005 STATE TRACK CHAMPION – 300M HURDLES
_________________________________________________________
WENATCHEE BOYS TENNIS
2005 STATE CHAMPIONS
___________________________________________________________
TOM BALLINGER – WENATCHEE
2005 STATE TRACK CHAMPION – 300M HURDLES
_____________________________________________________________
MICHELLE SCHUBERT - WEST VALLEY
2005 CROSS COUNTY CHAMPION
2004 CROSS COUNTRY CHAMPION
_____________________________________________________________
WENATCHEE BOYS TENNIS
2004 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
LEX HOWARD - EASTMONT
2004 STATE SWIM CHAMPION
100 M BACKSTROKE
_____________________________________________________________
WENATCHEE BOWLING
2004 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE DRILL
2004 STATE CHAMPIONS - KICK
___________________________________________________________
RAY ROMERO - SUNNYSIDE
2004 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
DORIA HOLBROOK - EISENHOWER
2004 STATE TRACK CHAMPION - POLE VAULT
_____________________________________________________________
ISLEY GONZALEZ - SUNNYSIDE
2004 STATE TRACK CHAMPION - 3200 M
2002 STATE TRACK CHAMPION - 3200 M
_____________________________________________________________
ANTHONY VELA - MOSES LAKE
2004 STATE WRESTLING CHAMPION
2003 STATE WRESTLING CHAMPION
________________________________________________________
ISLEY GONZALEZ - SUNNYSIDE
2004 STATE TRACK CHAMPION - 3200 M
2002 STATE TRACK CHAMPION - 3200 M
_______________________________________________________
BRIAN EHLIS - WEST VALLEY
2003 STATE TRACK CHAMPION – 1500 M
2003 STATE TRACK CHAMPION – 3200 M
_____________________________________________________________
WEST VALLEY BOYS CROSS COUNTRY
2003 STATE CHAMPIONS
________________________________________________________
ISLEY GONZALEZ - SUNNYSIDE
2004 STATE CROSS COUNTRY CHAMPION
_____________________________________________________________
DORIA HOLBROOK - EISENHOWER
2003 STATE SWIM CHAMPION - 1 METER DIVE
___________________________________________________________
ELI ZUNIGA - SUNNYSIDE
2003 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
AMANDA MILLER - EASTMONT
2003 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
2002 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
2002 STATE TRACK CHAMPION - 1600 M
_____________________________________________________________

MOSES LAKE WRESTLING
2002 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
EASTMONT GIRLS TRACK
2002 STATE GIRLS CHAMPIONS
_________________________________________________
THOMAS HAN - WEST VALLEY
2002 STATE TRACK CHAMPION – LONG JUMP
_____________________________________________________________
ESTHER ANDERSON – DAVIS
2002 STATE TRACK CHAMPION - 200 M
_____________________________________________________________
MEGAN WHEELER - WEST VALLEY
2002 STATE SWIM CHAMPION - 100 BACK
_____________________________________________________________
WEST VALLEY SWIM
2002 STATE SWIM CHAMPION - 200 MEDLEY RELAY
MEGAN WHEELER, LYNSEY BERNFELD
JORI MCGUIRE, MCKENZIE BLOOMQUIST
________________________________________________________
KYLE GILMORE - EASTMONT
2002 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
________________________________________________________
BRYCE COOPER - EISENHOWER
2002 TENNIS CHAMPION
_____________________________________________________________
DAVIS TRACK AND FIELD
2002 STATE 8OOM RELAY CHAMPIONS
ESTHER ANDERSON, MARCIE FORD,
JENNIFER RANCE, CHRISTINA RAINEY
________________________________________________________
DAVIS TRACK AND FIELD
2002 STATE 4OOM RELAY CHAMPIONS
ESTHER ANDERSON, MARCIE FORD,
CHRISTINA MCDUFFEY, CHRISTINA RAINEY
____________________________________________________________
WEST VALLEY GIRLS SOCCER
2001 STATE CHAMPIONS
_________________________________________________________
WEST VALLEY GIRLS BASKETBALL
2001 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
SAMMI FREEMAN - EISENHOWER
2001 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
2000 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
____________________________________________________________
CRAIG EVERHART – DAVIS
2001 STATE TRACK CHAMPION – 1OO M, 200 M, 400 M
2000 STATE TRACK CHAMPION – 400 M
____________________________________________________________
EISENHOWER CROSS COUNTRY
2000 STATE GIRLS CHAMPIONS
______________________________________________________
EISENHOWER GIRLS TRACK
2000 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
NIC MANNING - WEST VALLEY
2001 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
GABRIEL RAMOS - EISENHOWER
2001 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MOLLY CARMODY - EISENHOWER
2001 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
_____________________________________________________________
ANITA NYGARD – WENATCHEE
STATE TRACK CHAMPION
2001 – 300M HURDLES
2002 – 110M HURDLES / 300M HURDLES
_____________________________________________________

MOSES LAKE WRESTLING
2000 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________

ARIEL GARZA - MOSES LAKE
2000, 2002
STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________

CARLOS ADAMY - MOSES LAKE
2000 STATE WRESTLING CHAMPION
__________________________________________________________
BONNIE LENDERMAN – WENATCHEE
2000 STATE TRACK CHAMPION – LONG JUMP
_____________________________________________________________

JOHN ZAMORA - MOSES LAKE
2000 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
EISENHOWER BOYS GOLF
2000 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
LAURA BLOUNT - EISENHOWER
2000 STATE TRACK CHAMPION - 3200 M
___________________________________________________________
BAUDELIO CAMPOS - SUNNYSIDE
2000 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
DUSTIN STRIECK - SUNNYSIDE
1999 STATE TRACK CHAMPION - LONG JUMP
____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1999 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
KATIE BORTON - WEST VALLEY
1999 STATE TRACK CHAMPION – TRIPLE JUMP
_____________________________________________________________
EISENHOWER GIRLS CROSS COUNTRY
1999 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
MATT MARTINEZ - WENATCHEE
1999 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1998 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
JAIME GARZA - MOSES LAKE
1998 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
JORGE RUIZ - SUNNYSIDE
1998 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
WEST VALLEY BOYS CROSS COUNTRY
1998 STATE CHAMPIONS
_________________________________________________________
TAHVIO GRATTON – DAVIS
1998 STATE TRACK CHAMPION – 200 M
1998, 1999 STATE TRACK CHAMPION - 400 M
____________________________________________________________
DAVIS TRACK AND FIELD
1998 STATE 1600M RELAY CHAMPIONS
BRANDON LEE, JAQUE ANDERSON
MOSES LEWIS, TAHVIO GRATTON
___________________________________________________________
DAVIS TRACK AND FIELD
1998 STATE 400M RELAY CHAMPIONS
BRANDON LEE, MOSES LEWIS
TAHVIO GRATTON, EARL LEE
___________________________________________________________
NIKI SYLVE - EISENHOWER
1997 STATE TRACK CHAMPION - 400 M
_____________________________________________________________
PETER ZAMORA - MOSES LAKE
1997 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
SHAWN REYES - EASTMONT
1997 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MATT PRAZER - EASTMONT
1997 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
WEST VALLEY BOYS SOCCER
1997 STATE CHAMPIONS
_________________________________________________________
DAVIS TRACK AND FIELD
1997 STATE 1600M RELAY CHAMPIONS
JEFF HILL, RICHARD NOBLE
MOSES LEWIS, TAHVIO GRATTON
___________________________________________________________
TIM ARCHER - WEST VALLEY
1996 STATE TRACK CHAMPION – TRIPLE JUMP
_____________________________________________________________
TONEY VEHRS - MOSES LAKE
1996 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
REES CHLARSON - MOSES LAKE
1996 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
ADRIAN MARTINEZ - SUNNYSIDE
1996 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MOSES LAKE SWIM
1996 STATE 200 FREESTYLE RELAY CHAMPIONS
NICK JARMON, MIKE LUCERO
STUART SKAUG, AARON FITTERER
_____________________________________________________________
CHRIS SCHAFER - EISENHOWER
1996 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
_____________________________________________________________
AARON FITTERER - MOSES LAKE
1995, 1996 STATE SWIM CHAMPION - 100 FREE
1995, 1996 STATE SWIM CHAMPION - 50 FREE
_____________________________________________________________
WEST VALLEY BOYS SOCCER
1995 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE SWIM
1995 STATE 200 FREE RELAY CHAMPIONS
1995 STATE 200 MEDLEY RELAY CHAMPIONS
MARSHAL MCKEAN, JASON GREEN
STUART SKAUG, AARON FITTERER
_________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1995 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
DONNIE ANDERSON - MOSES LAKE
1995 STATE WRESTLING CHAMP
_____________________________________________________________
WENATCHEE TRACK AND FIELD
1995 TRACK CHAMPIONS – 1600M RELAY
AMANDA WILSEY, KELLY STARKWEATHER
MARY ANN BRINTON,
SIOBHAN EVERSON-STEWART
_________________________________________________________
ALEAH THOME - EISENHOWER
1995 STATE TRACK CHAMPION -  3200 M
____________________________________________________________
NELSON CRISANTO - WENATCHEE
1995 STATE WRESTLING CHAMPION
____________________________________________________________
ALEAH THOME - EISENHOWER
1994 STATE CROSS COUNTRY CHAMPION
_____________________________________________________________
EISENHOWER GIRLS CROSS COUNTRY
1994 STATE CHAMPIONS
___________________________________________________________
EISENHOWER BOYS TENNIS
1994 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
JESSE WALTER - EISENHOWER
1993, 1994 STATE TENNIS CHAMP
_____________________________________________________________
DAVE HERZOG - DAVIS
1993, 1994 STATE WRESTLING CHAMPION
________________________________________________________
LISA HART - SUNNYSIDE
1994 STATE TENNIS CHAMPION
1992 STATE TENNIS CHAMPION
1991 STATE TENNIS CHAMPION
_____________________________________________________
EISENHOWER BOYS TENNIS
1993 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
SPENCER JOHNSON - WENATCHEE
1993 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
CLINT TACKETT – WENATCHEE
1993 STATE TRACK CHAMPION – POLE VAULT
___________________________________________________________
BEN SCHEFER - EASTMONT
1993 STATE TRACK CHAMPION - 110 M HURDLES
_____________________________________________________________
CHRIS CUSHMAN - WENATCHEE
1993 STATE SWIM CHAMPION - 50 FREE
___________________________________________________________
JOSE MENDOZA - SUNNYSIDE
1993 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
NICOLE TRAMMELL - WEST VALLEY
1993 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
1992 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
____________________________________________________________
EISENHOWER TENNIS
1992 STATE DOUBLES CHAMPIONS
JONATHAN WRIGHT & JESSE WALTER
_____________________________________________________________
WEST VALLEY BOYS SOCCER
1992 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
KRISTIN SHERRILL - EASTMONT
1992 STATE SWIM CHAMPION - 50 FREE
1990 STATE SWIM CHAMPION - 100 FREE
_____________________________________________________________
MARK JANKE - MOSES LAKE
1992 STATE WRESTLING CHAMPION
1991 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
GILBERT BORREGO - SUNNYSIDE
1992 STATE WRESTLING CHAMPION
1991 STATE WRESTLING CHAMPION
_________________________________________________________
BEN HAYES - DAVIS
1991 STATE CHAMPION - JAVELIN
_____________________________________________________________
KIM VAN HOVEN - EASTMONT
1991 STATE TRACK CHAMPION - 400 M
_____________________________________________________________
LORI VAN LITH - EASTMONT
1991 STATE SWIM CHAMPION - 100 BUTTERFLY
____________________________________________________________
SHANE CASS - WENATCHEE
1991 STATE WRESTLING CHAMPION
________________________________________________________
AMY WIDDOWS - SUNNYSIDE
1991 STATE GOLF CHAMPION
_____________________________________________________________
EISENHOWER VOLLEYBALL
1990 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
JIM SWANSON - MOSES LAKE
1990 STATE TRACK CHAMPION - 400 M
_____________________________________________________________
EASTMONT SWIM
1990 STATE 400 FREESTYLE RELAY CHAMPIONS
CHRISTY ROLFS, KRISTIN SHERRILL
LORI VAN LITH, KRISTIN PICARD
____________________________________________________________
ROBIN BRYSON - EISENHOWER
1990 STATE TRACK CHAMPION - 3200 M
_____________________________________________________________
HEATH CATE - MOSES LAKE
1990 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
ALBERT GARZA - SUNNYSIDE
1990 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MONIKA PARKER - EASTMONT
1990 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
1989 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
_____________________________________________________________
WEST VALLEY VOLLEYBALL
1989 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
EASTMONT SWIM
1989 STATE 400M FREESTYLE RELAY CHAMPIONS
GRETCHIN MOSS, KRISTIN PICARD
CHRISTY ROLFS, KRISTIN SHERRILL
_____________________________________________________________
JEREMY MCKEAN - MOSES LAKE
1989 STATE WRESTLING CHAMPION
_________________________________________________________
CASI MONTOYA - EASTMONT
1989 STATE TRACK CHAMPION - 1600 M
_____________________________________________________________
EISENHOWER GIRLS CROSS COUNTRY
1989 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
EISENHOWER BOYS TENNIS
1988 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
ROBIN BRYSON - EISENHOWER
1988 STATE CROSS COUNTRY CHAMP
________________________________________________________
SUNNYSIDE BOYS TENNIS
1988 STATE DOUBLES CHAMPIONS
BOBBIE COX & ROB O'FARRELL
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1988 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
KARI RECOB - EASTMONT
1988 STATE SWIM CHAMPION - 100 BACK
_____________________________________________________________
RANDY CHOTT - DAVIS
1988 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________
TOM WHITE - SUNNYSIDE
1987 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
1986 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
1986 STATE TRACK CHAMPION - 200 M
1985 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
1985 STATE TRACK CHAMPION - 200 M
____________________________________________________________
EISENHOWER CROSS COUNTRY
1987 STATE BOYS CHAMPIONS
_____________________________________________________________
SHANE WELLS - WEST VALLEY
1987 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
RICK GARZA - SUNNYSIDE
1987 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
ABEL DELAROSA - SUNNYSIDE
1987 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
J.D. OPTEKAR - WEST VALLEY
1987 STATE TRACK CHAMPION – 800 M
1986 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
_____________________________________________________________
JENNIFER BANNON - MOSES LAKE
1986 STATE TRACK CHAMPION - 400 M
____________________________________________________________
DAVIS BOWLING
1986 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
RICK RAYMOND - MOSES LAKE
1985 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1985 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
ROBERT CONN - DAVIS
1985 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
CHIP MCLEAN - SUNNYSIDE
1985 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________
PHIL POSADA - EISENHOWER
1984 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
_____________________________________________________________
LES BAER
1984 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
DAVIS BOWLING
1984 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
LES BAUER - DAVIS
1984 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________
MICHELLE CARTER - WEST VALLEY
1983 STATE TRACK CHAMPION – HIGH JUMP
_____________________________________________________________
WENATCHEE VOLLEYBALL
1983 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
EISENHOWER BOYS TENNIS
1983 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
EISENHOWER TENNIS
1983 STATE DOUBLES CHAMPIONS
DON BALLEW & GABE GOMEZ
_____________________________________________________________
TODD PERRY - MOSES LAKE
1983 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
CAMERSON TALTON – DAVIS
1983 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
________________________________________________________
BILL PICKETT - WEST VALLEY
1982 STATE TRACK CHAMPION – HIGH JUMP
_____________________________________________________________
MARK MCKENNA - EISENHOWER
1982 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
CASI SAMBRANO - SUNNYSIDE
1982 STATE WRESTLING CHAMPION
1981 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MOSES LAKE BASEBALL
1981 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
GEORGE HARA - MOSES LAKE
1981 STATE WRESTLING CHAMP
________________________________________________________
MICHELLE DASSO - SUNNYSIDE
1981 STATE TENNIS CHAMPION
_____________________________________________________________
FRANKIE MIRELEZ - MOSES LAKE
1981 STATE WRESTLING CHAMPION
1980 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
JIM NELSON - MOSES LAKE
1981 STATE WRESTLING CHAMPION
1980 STATE WRESLING CHAMPION
_____________________________________________________________
EASTMONT BASEBALL
1981 STATE CHAMPIONS
___________________________________________________________
STEVE SMITH - EISENHOWER
1981 STATE SWIM CHAMPION - 100 FREE
_____________________________________________________________
JEFF PRATHER - WENATCHEE
1981 STATE GOLF CHAMPION
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1980 STATE CHAMPIONS (4A)
___________________________________________________________
TOM EDWARDS - EISENHOWER
1980 STATE SWIM CHAMPION - 100 BACKSTROKE
_____________________________________________________________
JAMIE WISE - MOSES LAKE
1980 STATE WRESTLING CHAMP
1979 STATE WRESTLING CHAMP
1978 STATE WRESTLING CHAMP
_____________________________________________________________
SUNNYSIDE WRESTLING
1980 STATE CHAMPIONS (3A)
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1979 STATE CHAMPIONS (4A)
___________________________________________________________
JIM JOHNSON - EISENHOWER
1979 STATE SWIM CHAMPION - 100 FREE
_____________________________________________________________
SUNNYSIDE WRESTLING
1979 STATE CHAMPIONS (3A)
_____________________________________________________________
EISENHOWER SWIM
1979 STATE SWIM CHAMPION - 200 MEDLEY RELAY
TOM EDWARDS, STEVE SMITH
TRACEY HUTH, JIM JOHNSON
_____________________________________________________________
RON HAINES - WEST VALLEY
1979 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
___________________________________________________________
TOM VILLANUEVA - SUNNYSIDE
1979 STATE WRESTLING CHAMPION
1978 STATE WRESTLING CHAMPION
1977 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
SUNNYSIDE WRESTLING
1978 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MINGO DELEON - MOSES LAKE
1978 STATE WRESTLING CHAMP
1977 STATE WRESTLING CHAMP
_____________________________________________________________
JON DEJONG – WENATCHEE
1978 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
_____________________________________________________________
DENNIS GUTHMILLER- DAVIS
1978 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________
GREG EVANS - WEST VALLEY
1978 STATE TRACK CHAMPION – TRIPLE JUMP
_____________________________________________________________
GLENNA CARTER – WENATCHEE
1978 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
___________________________________________________________
TOM HAMEL – DAVIS
1977 STATE TRACK CHAMPION – 2 MILE
___________________________________________________________
SUNNYSIDE WRESTLING
1977 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
MIKE HAMMERMEISTER - EISENHOWER
1977 STATE GOLF CHAMPION
___________________________________________________________
BRIAN MCGUIRE - EISENHOWER
1977, 1978 STATE SWIM CHAMPION - 100 BUTTERFLY
_____________________________________________________________
CAROL KUZMAC – DAVIS
1977 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
___________________________________________________________
TONY ESPINOZA - SUNNYSIDE
1977 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
MARIO GARCIA - SUNNYSIDE
1976 & 1977 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
SUSAN SMITH - EISENHOWER
1976 & 1977 STATE SWIM CHAMPION - 100 BACKSTROKE
________________________________________________________
EDNA GUY - SUNNYSIDE
1976 STATE TRACK CHAMPION - LONG JUMP
____________________________________________________________
EISENHOWER BOYS GOLF
1976 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
TERRY MCKENNA - EISENHOWER
1976 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
EASTMONT BOYS GOLF
1975, 1976, 1977, 1978
STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
RICK LINEHAN - SUNNYSIDE
1975 STATE TRACK CHAMPION - 180 YD HURDLES
_____________________________________________________________
JACK WISE - MOSES LAKE
1975 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
RON JONES - EASTMONT
1975 STATE GOLF CHAMPION
____________________________________________________________
CHERLY ROULIER - EISENHOWER
1975 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
1975 STATE TRACK CHAMPION - 1600 M
1974 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
_____________________________________________________________
STEVE MCKENNA - EISENHOWER
1974 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
DOUG SEEBECK - SUNNYSIDE
1973 STATE TRACK CHAMPION - MILE
_____________________________________________________________
DOUG SEEBECK - SUNNYSIDE
1973 STATE CROSS COUNTRY CHAMPION
____________________________________________________________
RANDY BEAULAURIER - SUNNYSIDE
1973 STATE TRACK CHAMPION - SHOT PUT
____________________________________________________________
WENATCHEE FOOTBALL
1973 STATE CHAMPIONS
___________________________________________________________
DENNIS SHAW - SUNNYSIDE
1973 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
WILLIE GUY - SUNNYSIDE
1972 & 1973 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
LARRY GRUBB - MOSES LAKE
1973 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
PAUL OMAN - MOSES LAKE
1973 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
ED HANLEY- EASTMONT
1973 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
CLIFF LUERA - DAVIS
1972, 1973 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________
WENATCHEE FOOTBALL
1972 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
EASTMONT GIRLS TENNIS
1972 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
SUE FAGER - EASTMONT
1972 STATE TENNIS CHAMPION
_____________________________________________________________
EASTMONT BOYS TENNIS
1972 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
DAVIS WRESTLING
1972 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
DON HILL - EASTMONT
1972 STATE WRESTLING CHAMP
_________________________________________________________
LARRY LAVOTO - DAVIS
1972 STATE WRESTLING CHAMPION
______________________________________________________
GREG WILLIAMS - DAVIS
1972 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
RICK COLWELL - WENATCHEE
1972 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________
WAYNE HINCKLY – DAVIS
1972 STATE TRACK CHAMPION – TRIPLE JUMP
____________________________________________________________
EISENHOWER TENNIS
1972 STATE DOUBLES CHAMPIONS
SCOTT LOVE & KEVIN CAHOON
___________________________________________________________
ALLISON OWEN - EASTMONT
1971 STATE TRACK CHAMPION - 800 M
_____________________________________________________________
RICKY TRUJILLO - DAVIS
1971 STATE WRESTLING CHAMPION
______________________________________________________
MARCIA WALTER - EASTMONT
1971 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
_____________________________________________________________
WENATCHEE FOOTBALL
1971 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
WENATCHEE FOOTBALL
1970 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
CHRIS BLESSING - MOSES LAKE
1970 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
KRIS DEXTER - MOSES LAKE
1970 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
DOMINGO MONTELONGO - SUNNYSIDE
1970 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
KIT SHAW - SUNNYSIDE
1970 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
ED HUMBARD - DAVIS
1969 STATE WRESTLING CHAMP
______________________________________________________
WEST VALLEY GIRLS TRACK
1969 STATE CHAMPIONS
_________________________________________________________
JOI PERALA - WEST VALLEY
1969 STATE TRACK CHAMPION – 100 YD
1969 - STATE TRACK CHAMPION - HIGH JUMP
____________________________________________________________
DAVID MITCHELL - DAVIS
1969 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
GREG LEONARD - MOSES LAKE
1969 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
VERN FLETCHER - MOSES LAKE
1969 STATE WRESTLING CHAMPION
____________________________________________________________
JEANNE WAYERSKI - WENATCHEE
1969 STATE GYMNASTICS CHAMPION - TRAMPOLINE
______________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1968 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
GREG SKEESICK - MOSES LAKE
1968 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
DAVE MITCHELL - DAVIS
1968 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
EISENHOWER BOYS TENNIS
1967 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1967 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
DAN STRODE - MOSES LAKE
1967 STATE WRESTLING CHAMP
1966 STATE WRESTLING CHAMP
___________________________________________________________
BOBBY TRUJILLO - DAVIS
1967 STATE WRESTLING CHAMPION
_________________________________________________________
HENRY ROACH - DAVIS
1967 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
TOM CONNERLY - MOSES LAKE
1967 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
DALE CHAPMAN - EASTMONT
1967 STATE TRACK CHAMPION - HIGH JUMP
____________________________________________________________
JIM HAMPTON - WENATCHEE
1967 STATE WRESTLING CHAMPION
____________________________________________________________
EISENHOWER TENNIS
1967 STATE DOUBLES CHAMPIONS
DONE GERSTMAR & JACK DARNTON
_____________________________________________________________
DON PLEASANTS - DAVIS
1966 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
STEVE BARNHART - MOSES LAKE
1966 STATE WRESTLING CHAMP
_____________________________________________________________
RON ZIELINSKI - WENATCHEE
1966 STATE TENNIS CHAMPION
____________________________________________________________
WENATCHEE BOYS TENNIS
1966 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1966 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
WILLIE TURNER – DAVIS
1965, 1966 STATE TRACK CHAMPION – 100 YD
1965, 1666 STATE TRACK CHAMPION – 220 YD
___________________________________________________________
 
DAVIS HIGH SCHOOL
1965 STATE BASKETBALL CHAMPIONS
_____________________________________________________________
FOSS MILLER - EASTMONT
1965 STATE TRACK CHAMPION - JAVELIN
____________________________________________________________
EISENHOWER TENNIS
1965 STATE DOUBLES CHAMPIONS
PETE JAMES & BRUCE LOVE
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1965 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
LEWIS MASON - MOSES LAKE
1965 STATE WRESTLING CHAMP
_____________________________________________________________
SCOTT ADAMS - EISENHOWER
1965 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
JON LANE - MOSES LAKE
1965 STATE WRESTLING CHAMPION
1964 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
EISENHOWER FOOTBALL
1964 STATE CHAMPIONS
__________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1964 STATE CHAMPIONS
__________________________________________________________
CARL O'DONNELL – WENATCHEE
1964 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
___________________________________________________________
MEL HOLLIS - DAVIS
1964 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
LLOYD MEGENITY - EISENHOWER
1964 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
STAN EMERICK - WEST VALLEY
1963 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
___________________________________________________________
JIM MOORE - SUNNYSIDE
1963 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
PAUL ADAMS - EISENHOWER
1963 STATE TRACK CHAMPION - POLE VAULT
_____________________________________________________________
JEFF GIARD - EISENHOWER
1963 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
STEWART WADE – WENATCHEE
1963 STATE TRACK CHAMPION – 180 YD HURDLES
_____________________________________________________________
LAMOIN MERKLEY - MOSES LAKE
1962 STATE WRESTLING CHAMPION
1961 STATE WRESTLING CHAMPION
___________________________________________________________
VERN FOX – WENATCHEE
1961 STATE TRACK CHAMPION – 120 YD HURDLES
___________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1961 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
DAVE EDWARDS - MOSES LAKE
1961 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
STEVE BROWN - EISENHOWER
1961 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
1961 STATE TRACK CHAMPION - 200 M
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1960 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
BILL FREDRICKSON - MOSES LAKE
1960 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
VERNON MERKLEY - MOSES LAKE
1960 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
DOUG ENSMINGER - EISENHOWER
1960 STATE TRACK CHAMPION - 100 M
1960 STATE TRACK CHAMPION - 200 M
_____________________________________________________________
THAD WOLFE - MOSES LAKE
1960 STATE WRESTLING CHAMPION
1959 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
HARRY YAMAMOTO - MOSES LAKE
1959 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
PHIL CRAWFORD - MOSES LAKE
1959 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
BILL PRATT – WENATCHEE
1959 STATE TRACK CHAMPION – 800 YD
1960 STATE TRACK CHAMPION – 800 YD
_____________________________________________________________
SPENCER WOLFE - MOSES LAKE
1959 STATE WRESTLING CHAMPION
1957 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
MOSES LAKE WRESTLING
1959 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
GLEN HUMPHREY - MOSES LAKE
1958 STATE WRESTLING CHAMPION
_____________________________________________________________
WENATCHEE FOOTBALL
1958 STATE CHAMPIONS
___________________________________________________________
DAVE WYRICK - MOSES LAKE
1956 STATE WRESTLING CHAMPION
__________________________________________________________
YAKIMA (DAVIS) BOYS TRACK
1955 STATE CHAMPIONS
____________________________________________________________
CLARANCE GOOSBY – YAKIMA (DAVIS)
1955 STATE TRACK CHAMPION - 120 YD
1955 STATE TRACK CHAMPION - 200 YD
1954 STATE TRACK CHAMPION - 200 YD
_________________________________________________________
STEVE FRYE – YAKIMA (DAVIS)
1955 STATE TRACK CHAMPION – DISCUS
1955 STATE TRACK CHAMPION – SHOT PUT
_________________________________________________________
ROY DUNCAN - WENATCHEE
1954 STATE TRACK CHAMPION - 100 YD
_________________________________________________________
CLARANCE GOOSBY – YAKIMA (DAVIS)
1954 STATE TRACK CHAMPION 200 YD
_________________________________________________________
CHARLES TEN PAS - YAKIMA (DAVIS)
1954 STATE WRESTLING CHAMPION
____________________________________________________________
DONN KAYNOR - MOSES LAKE
1953 STATE TRACK CHAMPION - 880 YD
____________________________________________________________
HARRY HARRIS – YAKIMA (DAVIS)
1952 STATE TRACK CHAMPION – POLE VAULT
_________________________________________________________
LARRY RICHARDSON – WENATCHEE
1951 STATE TRACK CHAMPION – 100 YD
1951 STATE TRACK CHAMPION – 200 YD
___________________________________________________________
ED BARKER - SUNNYSIDE
1949 STATE TRACK CHAMPION - HIGH JUMP
____________________________________________________________
1941 YAKIMA (DAVIS) STATE TRACK CHAMPIONS
880 YD RELAY
CHARLEY HARRIS, BUD CARLTON
TUT CAMPBELL, RON WAGGONER
_________________________________________________________
YAKIMA (DAVIS) BOYS TRACK
1940 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
LAWRENCE JOHNSON – YAKIMA (DAVIS)
1940 STATE TRACK CHAMPION – JAVELIN
_________________________________________________________
CLAIR EDMUNSON – YAKIMA (DAVIS)
1938 STATE TRACK CHAMPION – SHOT PUT
_________________________________________________________
YAKIMA (DAVIS) BOYS BASKETBALL
1935 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
SCOTT HALLMAN – WENATCHEE
1933 STATE TRACK CHAMPION – LONG JUMP
___________________________________________________________
DON ATWATER – YAKIMA (DAVIS)
1933 STATE TRACK CHAMPION – 100 YD
_________________________________________________________
BOB WIGHT – YAKIMA (DAVIS)
1931 STATE TRACK CHAMPION – 120 YD HURDLES
_________________________________________________________
RAY CARRIKER – WENATCHEE
1931 STATE TRACK CHAMPION – MILE
___________________________________________________________
FRANK INGRAM – YAKIMA (DAVIS)
1930 STATE TRACK CHAMPION – SHOT PUT
__________________________________________________________
WENATCHEE BOYS TRACK
1924, 1925, 1926, 1927 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
CHESTER MCNEIL – WENATCHEE
1926 STATE TRACK CHAMPION – HIGH JUMP
1927 STATE TRACK CHAMPION – HIGH JUMP
_____________________________________________________________
JACK MOOBERRY – WENATCHEE
1926 STATE TRACK CHAMPION – 200 YD
1927 STATE TRACK CHAMPION – 200 YD
_____________________________________________________________
RUFAS KISER – WENATCHEE
1924 STATE TRACK CHAMPION – MILE
1925 STATE TRACK CHAMPION – MILE
1926 STATE TRACK CHAMPION – MILE
1926 STATE TRACK CHAMPION – 880 YD
___________________________________________________________
WES FOSTER – WENATCHEE
1924 STATE TRACK CHAMPION – 100 YD / 200 YD
1925  STATE TRACK CHAMPION – 100 YD / 200 YD
_____________________________________________________________
YAKIMA (DAVIS) BOYS BASKETBALL
1925 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________
LEONARD CARLTON - YAKIMA (DAVIS)
1924, 1925 STATE TRACK CHAMPION – 120 YD HURDLES
1925 STATE TRACK CHAMPION – 220 YD HURDLES
_____________________________________________________________
YAKIMA (DAVIS) FOOTBALL
1923 STATE CHAMPIONS
_____________________________________________________________

PRIVACY POLICY | © 2022 MASCOT MEDIA, LLC